GencForum.adoforum.net


Genç Forum | Adoforum.net | Gençlerin Sitesi

Copyright GencForum & Since 2010 ©️
█║▌│█║▌║││█║█║█║▌│█║▌║││█║█║

GencForum'a Katılmak için ÜYE OL !

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Cinsiyet değiştiren tavuk

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Cixx

avatar
GençForum Üyesi
GençForum Üyesi
Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde akıllara durgunluk verecek bir olay yaşandı. Hatice Çığır'ın tavuğu bir ay önce yumurtlamayı kesti.

Ardından her sabah ötmeye başlayan tavuğun ibiği uzadı, küpeleri büyüdü. Tavuk şimdi tam bir horoza dönüştü.


İnanması çok zor ama gerçek. Cinsiyet değiştirme sadece insanlar arasında değil, hayvanlar aleminde de oluyor. Tıpkı Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde bir tavuğun kısa sürede horoz olması gibi. Yıllardır tavuk üreten Mustafa ve Hatice Çığır çifti, bir süre önce gördükleri manzara karşısında adeta şaşkına döndü. Çünkü; 1 yıldır yumurta veren tavukları, bundan 1 ay önce yumurtlamayı aniden kesti.

HER SABAH ÖTÜYOR

Çığır çifti, tavuklarının hasta olup olmadığını araştırırken, günbe gün ondaki değişimi görünce neredeyse küçük dillerini yutacaktı. Tavuğun ibiği uzuyor, küpeleri büyüyor, üstelik kümesteki diğer tavuklara saldırmaya başlıyordu. Ancak ilginç tavuk bununla da kalmayıp, her sabah horoz gibi ötmeye başladı. Tavuğun her geçen gün biraz daha horoza dönüşmesi yaşlı çifti, tam anlamıyla şok etti.

KOMŞULAR: UĞURSUZLUK!

Çığır çifti, "Tavuğumuz her gün düzenli olarak yumurtlarken, birden yumurtlamadan kesildi. Sonra da horoz olup çıktı. Şimdi diğer horozla birlikte her sabah ötmeye başladı. Bugüne kadar ne böyle bir şey duyduk ne de gördük" diyerek ne yapacaklarını şaşırdıklarını ifade ediyor. Komşularının tavuğunun birdenbire cinsiyet değiştirmesi, köy sakinlerini de şaşkına çevirdi. Horoz tavuğun görüntüsünü merak edenler, Çiğır çiftinin evine akın ediyor. Bazı komşular "Onu evinizde barındırmayın, uğursuzluk getirir" derken, kimileri de "Atıverin gitsin" diyerek, dönme tavuklarını kesmeye kıyamayan çifte öneri sunmayı da ihmal etmiyor.


Uzmanlar: Olabilir!

HERKESİ şaşkına çeviren bu olay, uzmanlar tarafından normal olarak değerlendirildi. Veteriner Osman Gül, tavuğun horoza dönüşmesinin çok ender olmasına rağmen, normal olduğunu söyledi. Bu tür olayların genellikle tavuklarda ilk yumurtlamaya başladıkları dönemde görüldüğünu belirten Gül, şunları söyledi: "Tavuk horoza, horoz da tavuğa dönüşebilir. Ancak bu olay çok ender görülen bir durumdur. Çünkü 1.5 yıl yumurta veren bir tavuğun horoza dönüşmesi nadirdir. Biz buna hayvanlarda '.... kayması' demekteyiz. Olabilecek bir durum. Bu hayvan kesildiğinde eti yenilebilir."

Kullanıcı profilini gör
Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Yorum yok.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz